Marketingové informace – červenec 2015

Prognózy se snižují a ceny rostou

• Řepka na srpen 1.7.2015 překonala hranici 400 €/t, přitom 30.6. cena klesala na 388 €, ale v závěru obchodování prudce posílila a zakončila na 397,75 €/t. Důvodem růstu ceny v červnu byla snížená prognóza produkce řepky v EU (21 mil. tun) a poškození porostů mrazem v Kanadě. V současné době je růst ceny podporován informacemi USDA o nepříznivém počasí v USA pro sóju, protože i nadále příliš mnoho prší a komplikuje se situace. Také ceny sóji míří nahoru.

• EU 28 – v posledních několika týdnech bylo počasí příliš suché pro dobrý výnos, ale srážky kolem 20.6.15 přinesly určitou úlevu, že průměrné výnosy by mohly zajistit odpovídající produkci. Vysoké teploty 30-35O C na konci června a začátku července opět vyvolávají obavy o výnos a produkci. Porosty nedozrávají, ale zasychají. EU očekává meziroční pokles produkce o 14 %.

• Chování farmářů se zatím nezměnilo. V Německu a Polsku je prodáno asi 20-25 % z nové sklizně řepky, ve Francii pouze asi 15 %, farmáři čekali na vyšší cenu. V ČR je prodáno cca 40-50 % nové sklizně.

• Německo – současné prognózy průměrný očekávají výnos 3,9 t / ha. To by bylo jen o 14 % méně než ve velmi dobré v loňském roce. Sklizeň odhaduje v rozmezí 5,0 – 5,1 milionu tun. Vzhledem k rostoucím obavám z další ztráty výnosů, rostou ceny a zájem producentů o uzavření smluv.
• Kanada – podle předpovědi počasí je pravděpodobné, že kritické sucho v kanadských prériích bude pokračovat. Deště, které jsou naléhavě zapotřebí, v příštích 14 dne nedorazí. Bude i nadále převážně suché počasí, s menšími dešti, které nebudou dost výrazné pro zlepšení řepky. Cena řepky ve Winnipegu nedávno skokově posílila o téměř 4 % směrem nahoru. Důvod bylo snížení odhadu produkce podle statistiky na 14,4 milionů t (12.6. byl odhad 15 mil.t).

• Produkce pšenice v EU – Coceral, Evropská organizace pro obilí předpokládá výrazně menší úrodu pšenice. Nejnovější odhad Coceral předpokládá, že produkce pšenice v EU klesne o 8 mil. t na 140,6 milionů tun. Celková sklizeň obilí v EU by mohla v nadcházející sezóně klesnout na 300 milionů tun, což je pokles o 22 mil. tun. Jako důvod asociace vedla sucho v některých produkčně významných zemích, jako Německo, Itálie, Polsko a Španělsko.

• USA ceny sóji na vzestupu. Vzestupný vývoj cen nabral na obrátkách tento týden po zveřejnění zprávy USDA. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) vydala své čtvrtletní odhad zásob soji. I když proti předchozímu roku je v červnu 2015 výrazně větší zásoba sóji, jsou podstatně menší, než se původně očekávalo. Důvodem je pokračující živá poptávka po americkém zboží a panují obavy o výsev sóji, která je nejpomalejší za posledních 20 let.

mkg07

V kategorii marketing
Vytvořil Besocial s.r.o. nahoru