Marketingové informace – Duben 2014

Světový trh olejnin stále bilancuje a upřesňuje loňskou sklizeň řepky. Vyšší produkce byla zaznamenána v Kanadě, EU, Rusku a Ukrajině. Řepky se sklidilo o 6 mil. tun více, o 1,5 mil tun se odhaduje zvýšení zpracování a o 4 mil. tun se zvýší zásoby, které dosáhnou 13 %. V předchozích 3 letech byly zásoby pouze 8-11 %.

Aktuálně se sklízí pouze sója v Jižní Americe. V Brazílii je sklizeno cca 70 % plochy, ale vzhledem k suchu byly původní rekordní prognózy sníženy v Brazílii na 84,5 mil. tun a celková produkce Jižní Ameriky byla snížena ze 160 na 152 mil. tun

Indie a Čína zřejmě první reagovaly na zvýšení konkurenceschopnosti slunečnicového oleje (pokles ceny) a v první polovině této sezony zvýšily dovozy o 50 % na rekordních 0,9 mil. tun

Kanadské řepky zásoby na úrovni 3,5 mil. tun, jsou důsledkem nedávných relativně nízkých kanadských vývozů, byly konstruktivní prvek pro ceny řepky, ale nyní velká zásoba řepky je možný medvědí faktor ve střednědobém až dlouhodobějším horizontu (možný pokles ceny).

Indonésie se stane vůdcem růstu odhadovaného zvýšení spotřeby olejů a tuků o 1.6-1.7 mil. tun. V této sezóně předstihne Čínu, která nejvíce zvyšovala poptávku v předchozích třech sezónách.

Světové zásoby palmového oleje jsou stále napjaté. Navzdory zpomalení užití, nedostatečná výroba vedla k dalšímu poklesu zásob palmového oleje na konci března 2014. V sezoně 2013/14 by mohly zásoby palmového oleje vzrůst pouze o 1,8 mil.t , což je v kontrastu k významnému zvýšení dodávek na 4,8 milionů tun v minulé sezóně. Ceny palmového oleje pravděpodobně v příštích 4 – 8 týdnech posílí.

V kategorii marketing
Vytvořil Besocial s.r.o. nahoru