Marketingové informace – duben 2015

Ceny řepky se v letošním roce postrádají impulsy a jsou stabilní. Na konci února došlo k pohybu cen vzhůru pod vlivem stávky dopravců sóji v Brazílii.

  • Stávka dopravců v Brazílii zvýšila ceny sóji, ale po jejím ukončení se počítá, že se ceny vrátí na svoji původní úroveň. Dopad stávky v Brazílii pomalu ztrácí vliv na ceny.
  • EU – prognóza IGC opětovně potvrdila pokles produkce řepka v Evropě na 21,2 mil. tun, což představuje meziroční pokles produkce o 12 %
  • Plocha řepky ve Velké Británii téměř stabilní. Na podzim 2014 bylo v Anglii a Walesu podle nové studie HGCA zaseto 633.000 hektarů ozimé řepky, což je o 0,6 % méně než v předchozím roce. 95 % řepky se pěstuje v obou regionech. Řepky jsou v dobrém stavu vývoje a velmi dobře přežijí zimu.
  • Ukrajina očekává nižší sklizeň řepky v roce 2015. Výměra řepky se snížila, oproti původně předpokládané ploše. Pouze polovina řepek je však v dobrém stavu. V současné době se očekává sklizeň 1,7 milionu tun, přestože v posledních 2 letech bylo sklizeno než 2 miliony tun. Produkce Ukrajiny představuje jen 3 % globální produkce řepky, ale export řepky z Ukrajiny představuje 16 % světového vývozu. Globální nabídka řepky se sníží.
  • Menší úroda řepky se očekává také v Austrálii. Podle předpovědi meteorologů by v roce 2015 mohlo být v opět sucho. Odhad produkce řepky je 3,3 milionů tun, tj. o 3 % méně než v předchozím roce.
  • Existuje ale také země, kde se v roce 2015 předpokládá růst produkce řepky a tou je Nepříznivé počasí snížilo výsev a sklizeň v roce 2014. V současné době se nepředpokládá další snížení plochy a pro rok 2015 se počítá s produkcí asi 16 milionů tun, tedy o téměř 3 % více než v předchozím roce.

repka0215

 

repka0315

 

EK očekává o 10 % méně olejnin. Očekává se, že produkce řepky EU bude podstatně menší než v předchozím roce 2015/16.  To předpovídá Evropská Komise v prvním odhadu dodávek olejnin pro nadcházející hospodářský rok. Předpokládaná plocha olejnin 11,55 milionů ha se již příliš měnit nebude a produkce se odhaduje na 31,1 milionu tun olejnatých semen. To je o 10 % méně, než v roce 2014/15.  Spotřeba v EU klesá podle Komise pouze asi o 2 % na 48.3 milionů tun.

 

Méně řepky ve skladech.

Poté, co byly naplněny sklady řepky v členských státech EU na rekordní 2.0 miliony tun, v novém obchodním roce by zásoby mohly být sníženy v roce 2015/16.  Spotřeba jen mírně klesne, ale z menší výměry (pokles o 1 %) řepky se v EU-28 očekává produkce 21,3 milionů tun řepky, tedy o 2,7 mil. tun méně 2014/15. Celková nabídka sklizně a zásob se odhaduje na 26,6 milionů tun řepky, ale to by bylo o 1,6 milionů tun méně než v předchozím roce.

 

Sklizeň sóji v Brazílii pokročila. Poté, co byla zpomalena sklizeň úrody kvůli stávce řidičů kamionů na konci února 2015, pokračuje nyní rychle. Koncem 2. dekády března se odhaduje, že bylo sklizeno 60 % brazilské sóji. To je stále o 7 % méně než v průběhu předchozího roku.

Slibný začátek sklizně v Argentině. Horké a suché počasí v Argentině bylo přerušeno záplavami v některých regionech. Podle odhadů Buenos Aires pouze 1 % plochy celkové pěstování nemohlo být sklizeno. Mezitím začala sklizeň v oblastech s rekordními výnosy. I když nejsou stále žádné přesné výsledky celostátní sklizně, rekordní sklizeň ve výši odhadovaných 57 milionů tun je stále poměrně reálná.

Stagnující cena řepky se mírně zvyšuje. V březnu cena řepky stagnovala pod vlivem dobré sklizně soji v Jižní Americe a informacemi o dobrém přezimování řepky v EU 28. Porosty dobře přezimovaly a jsou v dobrém stavu, pěstitelé mohou podle předpovědi MARS (družicový systém) počítat s mírně nadprůměrných výnosy řepky, ale proti předchozímu roku řepka vývojově stále více zaostává.

Jaké budou osevní plochy řepky v Kanadě a Austrálii, se teprve uvidí. O konečné výši osevních ploch rozhodne cenový rozdíl mezi řepkou a pšenicí.

repka0115

Světové produkce řepky ve sklizni 2014 se ukázala menší, než se očekávalo a to 68,4 mil. tun. Nový odhad je 0,7 Mn T níže oproti hodnocení o měsíc dříve. K poslední revize směrem dolů došlo v Indii, kde produkce byla jen 5,9 Mn T. Světové zásoby řepky jsou vyšší než na začátku této sezony, ale nedosahují dřívějších očekávání.

 

 

V kategorii marketing
Vytvořil Besocial s.r.o. nahoru