Rekordní produkce zemědělských komodit 2013

Přestože ještě v květnu 2013 prognózy marketingových agentur nic dramatického nepředvídaly, v červenci se vše změnilo. Rok 2013 se aktuálně jeví jako velmi úrodný rok z pohledu produkce zemědělských komodit a ceny prudce klesly.

  • Pšenice –  světová produkce stoupne meziročně o 7 %. O to se postaraly bývalé země SSSR (+45 mil. tun), kde byla loni mimořádná neúroda a EU 28 (+10 mil. tun)
  • Kukuřice – světová produkce stoupne meziročně o 12 %. Největší nárůst předpokládají v USA (+29 % = 80 mil. tun), dále pak EU (+13% = 7,4 mil. tun) a Ukrajina (+6 mil. tun)
  • Sója – světová produkce stoupne meziročně o 7 %. Největší nárůst předpokládají v USA (+13 % = 11 mil. tun), dále pak Brazílie a Argentina (dohromady +6,5 mil. tun).
  • Řepka – světová produkce stoupne meziročně o 4 %, což představuje 2,3 mil. tun. Největší nárůst se předpokládá v Kanadě +10% (tj. 1,3 mil. tun) a EU 28 +8% (tj. 1,6 mil. tun)

Řepka

Globální nabídky řepka z důvodu větších sklizní, zejména v hlavních producentských zemích (UE a Kanada), dosáhne 63,8 milionů tun, toje zvýšení o 2 % proti předchozímu roku. Ale současně se očekává zvýšení spotřeba na 63,4 milionů tun. Konečné zásoby tak porostou pouze o 400 000 tun na 3,9 milionu tun.

  • V srpnu se přešlo na obchodování na listopad, zastavil se pokles cen na burze a cena řepky se stabilizovala na úrovni 360 €/t.

Francie – rozdílné řepkové výnosy v severní a východní Francii. V loňském roce byly výnosy v průměru 3-5 t /h, ale letos se pohybují mezi  1-4,5 t/ ha. Předběžná analýza obsahu oleje v tomto roce jsou uspokojivé.

Velká Británie –  řepková sklizeň probíhala letos opožděně a pomalu. Ve Velké Británii bylo sklizeno koncem července pouze 5 % ploch. Hlavní část sklizně proběhla v srpnu. Porosty jsou v menší míře poškozeny houbovými chorobami a poskytují většinou špatný dojem, ve vývoji vykazují nejméně dva týdny zpoždění. Ceny za řepku se minulý týden snížily a farmáři dostávali 340 €/t.

Rusko – výnos řepky je mírně lepší než v předchozím roce a dosahuje v průměru 1,73 t/ha (loni 1,4 t/ha). Bylo sklizeno  77 % sklizňové plochy, což je 150 tis. ha

Ukrajina – v červenci 2013 exportovala asi 160.000 tun řepky. Takové množství řepky nebylo nikdy exportováno v červenci. V tomto roce, na začátku sklizně, jsou to rozsáhlé dodávky. Na celý hospodářský rok se počítá s exportem řepky ve výši 2,0 milionů tun. V loňském roce to bylo 1,3 milionu t. Příjemce ukrajinského dodávky byly doposud hlavně Evropa, Izrael a Turecko. Ale otevřely nové tržní příležitosti v Číně, Pákistánu a Spojených arabských emirátech.

Australský vývoz řepky se více než zdvojnásobil oproti loňskému roku v červnu, největším podíl vývozu jde do Číny.

Sója

Rada (IGC) zvýšila svou prognózu pro celosvětovou sklizeň sóji v hospodářském roce 2013/14 o 0,6 milionu tun na téměř 285 milionů tun. Produkce se zvýší meziročně o 6 % a dosáhne rekordní úrovně. Celosvětové sójové zásoby se podle očekávání zvýší na 30 %. Globální obchod se sójovými boby se zvýší o 9 %. Je to hlavně kvůli očekávané vyšší poptávce z Číny.

Zpracování sóji v Jižní Americe nesplnily očekávání v posledních 3 až 4 měsíce. To stále drží vývoz sójových šrotů na podstatně nižší úrovni, než se původně předpokládalo. Jedním ze závěrů je, že u velkých producentů sóji poklesly zásoby v červenci pouze o 2%.

Čína stupňuje nákupy sóji v USA na příštích 4-6 měsíců k doplnění nedostatečné domácí produkce. Aktuální čínské zásoby jsou nezvykle nízké.

V kategorii marketing
Vytvořil Besocial s.r.o. nahoru