Sklizeň nenaplňuje očekávání, růst cen se obnovil

Sklizeň řepky v EU

Výměry řepky ve Velké Británii podle aktuálního odhadu AHDB pro sklizeň 2016 je ještě menší než se očekávalo. Nízké zisky a zvýšené riziko pěstování kvůli zákazu neonicotinoidních mořidel přispěly k omezení plochy řepky. Celkem se řepka podle AHDB pěstuje na ploše kolem 590 000 ha, v předchozím roce to bylo 650 000 hektarů. To představuje pokles ve srovnání s předchozím rokem o 9 % a nejnižší plochu od roku 2009 v Anglii.

Německo – i nadále velká skepse ohledně výnosů řepky. Vysoké teploty a střídavé deště zpomalují sklizeň, výnosy na lehkých půdách jsou pravděpodobně docela dobré a také obsah oleje je uspokojivý. Obavy o výnosy existují především u těžkých půd. Klíčovou otázkou je, co způsobilo významné množství srážek v květnu a červnu na těchto půdách. DRV zrevidovala kvůli počasí odhad sklizně řepky na 4,9 milionů tun, tedy dolů (prognózy byly 5,1 -5,2 mil. t). Sdružení předpovídá průměrný výnos 3,7 t/ha, tj. téměř o 5 % nižší než loňská úroveň.

První výsledky sklizně z Francie nejsou zdaleka tak slibné jak mnozí účastníci trhu očekávali. Původní prognózy 5,2 mil. tun nebudou pravděpodobně naplněny, nyní se očekává sklizeň ve výši 4,6 – 4,8 milionů tun řepky.

V ČR se sklizeň vzhledem k vysokým srážkám v červnu a červenci oddálila, k 20.7. bylo sklizeno cca 5 % ploch, řepky v mnoha regionech ještě nejsou zralé. Zatím se zdá, že očekávaný průměrný výnos 3,5 t/ha by mohl být naplněn. V některých oblastech jižní Moravy došlo k poškození řepky pozdními mrazy a také rozvoj houbových chorob je v letošním roce výrazně vyšší než v předchozích třech letech, což se může negativně projevit na výnose.

Slovensko – sklizeno cca 80 % plochy a průměrné výnosy jsou výrazně nad 3 t/ha. Velmi pozitivně se projevil dostatek vláhy, která v předchozích letech chyběla.

 

Ceny řepky na burze MATIF klesaly v období 8.6 až 7. 7. 16. Cena na burze v tomto období klesla o 34 € (920 Kč/t) až na 350 €/t (9.450Kč). Od 7.7 cena opět roste a k 20.7. je cena řepky na srpen 364,5 €/t, tj. 9.850 Kč/t

 

Olejniny ve světě

Kanada – odhad sklizně kanadské řepky byl nedávno zvýšen. Prognóza plochy se o proti původnímu odhadu 7,8 mil. ha výrazně zvýšila na 8,1 mil. ha. Aktuální prognóza produkce je 15,9 milionů tun řepky, což je ale stále o 1,3 milionů tun méně než bylo v roce 2015/16.

Argentinská sklizeň sóji téměř skončena. Proměnlivé počasí mělo za následek zpoždění letošní sklizně sóji, v příštích několika dnech bude sklizeň dokončena. Průměrný výnos se odhaduje na 3t/ha. Produkce se odhaduje na 56 mil. tun, což je o 8 % méně než v předchozím, ale současně je to druhý nejvyšší výsledek.

V kategorii marketing
Vytvořil Besocial s.r.o. nahoru