žlutý pruh

Výběr televizních a rozhlasových pořadů s tématikou řepky olejky. Kliknutím na obrázek se dostanete na stránky pořadu.

Značení výživové hodnoty potravin

Doc. Ing. Jiří Brát, CSc. hovoří na TV Zemědělec o značení výživových hodnot na potravinách a o potravinové pyramidě.

Řepka vysává půdu a znečišťuje vodu. „Ale vyplatí se,“ obhajuje zemědělce šéf svazu pěstitelů

Bude Česko dále pěstovat řepku ve velkém, tak jak činí dosud, i když boom biopaliv nejen v EU ustává? Hosty Tomáše Pavlíčka byli ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf a odborník na zemědělství a venkov František Havlát.

Co s krajinou udělá zákaz řepky v naftě?

Připravujeme se pěstováním rostlin na biopaliva o potraviny? Europoslanci chtějí do roku 2030 používání biopaliv z těchto plodin zakázat. Česko je proti.
O zákazu se povedou ještě dlouhá jednání, do jaké míry by konečný zákaz poškodil tuzemské zemědělce a jak by naopak pomohl bránit ničení zemědělské půdy, o tom diskutovali v Duelu europoslanec za ČSSD Pavel Poc a Petr Baranyk ze Svazu pěstitelů olejnin.

Řepka v duelu Blesku

Kdo se v těchto dnech dostane do blízkosti pole, pravděpodobně jí neunikne. Řepka olejná patří díky své žluté barvě a velké osevní ploše mezi nejvýraznější české plodiny. Jenže její pěstování, hlavně pro použití do biopaliv, není ekologické, jak řekl v Epicentru přírodovědec Jakub Hruška z České geologické služby. Řepka je jako potrava jedovatá pro zvěř, připojil. Podle jeho oponenta Petra Baranyka ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin ale rostlina zúrodňuje půdu a chrání ji proti erozi.